یا علی گفتیم و عشق آغاز شد..

 

 

مدیر وبلاگ نطنزیان •   داغ کن - کلوب دات کام •   لینک ثابت  •  

نطنز دیار بزرگان دانش وادب

هر يك از ما در قبال اين ميراث ارزشمند به يادگار مانده از گذشتگان وظيفه اي داريم و اگر در انجام اين وظيفه كوتاهي كنيم آيندگان ما را نخواهند بخشيد. نيك مي دانيد همه ميراث به جا مانده از گذشتگان آثار و ابنيه تاريخي نيست . برخي از اين ميراث نامهايي است زرين و درخشان بر تارك تاريخ اين مملكت كه ريشه در اين شهر دارد نامهايي نظير: اديب نطنزي ، شيخ نورالدين عبدالصمد نظري، شيخ عزالدين محمود نطنزي حاج ملا احمد نطنزي؛ سيد حسن بن حسين الحسيني مشهور به سيد واقف و...

آيا شايسته نيست با نامگذاري خيابانهاي اصلي شهر به نام مشاهير شهرمان و تهيه و نصب لوحه هايي در بر گيرنده زندگينامه آنان ضمن آشنا نمودن مردم و بازديد كنندگان داخلي و خارجي ، اين نامها را ماندگار كنيم تا مرور زمان آنها را به فراموشي ندهد و فرصت طلبان اين يادگارها را به سرقت نبرند ؟

در زیر به ذکر نام و معرفی مختصر چندی از این ستارگان آسمان شکوه و فخر نطنزکه نام آنهاهنوز به دست فراموشی سپرده نشده وشرح حال آنها توسط اسطوره نطنزشناسی و نطنز پژوهی سید حسین اعظم واقفی در کتب میراث فرهنگی نطنز ماندگار شده میپردازیم:
ادامه مطلب
مدیر وبلاگ نطنزیان •   داغ کن - کلوب دات کام •   لینک ثابت  •  

صرفا جهت اطلاع!!!

ناظم رضوی شهردار کاشان، در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی کاشان در موسسه فرهنگی اکو در تهران اظهار داشت: بدون شک در ابیانه، دلیجان، محلات، آران،بیدگل و نطنز زنجیره های فرهنگی کاشان را میتوان دید!!!

خوب است ایشان اگر از تاریخ شهر هزاران ساله ی نطنز و ابیانه بی اطلاع است؛حداقل پیرامون تاریخچه ی میراث تاریخی ومعنوی شهر کاشان مطالعاتی بنمایند تا مطلع شوند؛ زنجیره ی فرهنگی کاشان کوتاه تر از آن است که به شهرهای پیرامون برسد!!!


 مدیر وبلاگ نطنزیـــــــــــــــــــان - 2 اسفندماه 1392

پیـــنوشت در ادامه مطلب (به نقل از اسناد تاریخی شهر کاشان)ادامه مطلب
مدیر وبلاگ نطنزیان •   داغ کن - کلوب دات کام •   لینک ثابت  •  

استاد آواز ایران ، 80 ساله شد

ایرج (حسین خواجه امیری) در 1311/10/11 در خالدآباد نطنز در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد. پدر وی که از صدایی خوش و رسا برخوردار بود و ردیف می‌دانست، مدت‌ها او را تحت تعلیم خویش قرار می‌دهد. حسین در همان زمان در مراسم تعزیه خوانی شرکت می‌کرد و نزد تعزیه خوانانی که ردیف و دستگاه می‌دانستند به یادگیری آواز پرداخت.ادامه مطلب
مدیر وبلاگ نطنزیان •   داغ کن - کلوب دات کام •   لینک ثابت  •  

سیدواقف

سيد حسن حسينى مشهور به سيد واقف جد مادرى آية‏الله ‏العظمى اراكى

)به قلم سيد حسين اعظم واقفى  (

نطنز


در سال 786 ه . ق خداوند فرزندى به مير شرف‏ الدين حسين فرزند ابو محمدافوشته‏ اى عطا فرمود كه نامش را سيد حسن نهادند، سپس به تاج‏ الدين هم ملقب ‏گرديد. چون دوران خردسالى را پشت ‏سر نهاد، پدر او را به مكتب عالم ربانى و پير روشن‏ ضمير بابا شيخ على عارف بزرگوار نطنز رهنمون گرديد تا به كسب علوم ‏متداول زمان بپردازد و به عالم بي ‏پايان عرفان نيز آشنايى حاصل نمايد.

زمانى چند سپرى گرديد، سيد حسن چون ستاره ‏اى در مكتب استاد درخشيدن گرفت. علاوه بر دانشهاى معمول زمان در عرفان نيز طى مدارج نمود و به مقام والايى رسيد. مراتب زهد و تقوا و دينداريش بدان پايه رسيد كه بر بسيارى‏از همگنان پيشى گرفت و به جرگه عارفان پيوست و به سير وسلوك و طى مقامات‏شامخ معنوى مشغول گرديد. در اين مورد پيشرفت او بدان پايه رسيد كه ازدلبستگيهاى دنيوى چشم‏پوشى نمود و تمام دارايى خود را به سال 857 هجرى‏قمرى وقف كرد و مردم زمان نيز كارهاى خير و خداپسندانه‏اش را معرف او قرارداده و به سيد واقفش خواندند و به اين نام مشهور گرديد.

سيد واقف با يازده واسطه به امام سجادعليه السلام نسب مي‏رساند، بدين شرح: تاج ‏الدين حسن، شرف‏ الدين حسين، ابو محمد، مير ابوالفضل، مير اسمعيل، ميرابوطالب، سيد محمد، سيد حسين قمى، امير على، عمر (عمرالاكبر)، حسن ‏افطس، علي ‏اصغر و على (حضرت امام سجادعليه السلام(

گفته شده كه سيد حسن فرزند مير شرف ‏الدين حسين دختر احمد صاعدى از بزرگان آن عصر به‏ نام خطا خاتون را به همسرى خود درآورد و از اين راه قدرت‏ و ثروتى پيدا كرد.

سيد واقف پس از گذران عمرى پربركت كه تمام آن‏را در راه خدا و خدمت ‏به خلق خدا سپرى نمود در حالي‏كه در سال 857   هجرى قمرى تمام‏ دارايى خود را وقف بر خيرات و مبرات و اولاد نموده بود در سال 868 ه .ق ديده ازجهان فرو بست و در آرامگاهى كه در سن 42 سالگى براى خود ساخته بود، به ‏نوشته وقفنامه: «احداث نمود از براى يوم ‏لاينفع مال و لابنون از خالص مال خود براعالى كوهى كه مشرف است‏ برافوشته... به جوار مزار متبرك باباشيخ على جعله ‏الله‏ من خلص اوليائه و آن‏را مقبره و مدفن اولاد و احفاد خود گردانيد.» به خاك سپرده ‏شد و آرامگاه او هنوز مطاف مردم این سامان مي ‏باشد.


مدیر وبلاگ نطنزیان •   داغ کن - کلوب دات کام •   لینک ثابت  •  

مرحوم سيد محمد ابوالقاسم وکيل الممالک

شهر نطنز از قديم الايام داراي مردمي دانشمند و فاضل و عالم بوده است.يکي از آنها مرحوم سيد محمد ابوالقاسم وکيل الممالک مي باشد که از هر جهت مخصوصاً تقوي و ادبيات شهره آفاق بوده است.ايشان در سالهاي آخر تحصيل در مدرسه شيخ مروي تهران با بزرگاني همچون حکيم الملک محمد ابوالقاسم اديب فراهاني و امثالهم همدرس بوده اند. نامه زير که توسط اين اديب فرزانه در سال 1298 ه.ق در جواب به مراسله مهمي از صدر اعظم فراهاني نوشته شده است، گوياي همه واقعيات راجع به اين بزرگوار ميباشد.متن اين نامه که پر از رمز و راز است و بدون نقطه ميباشد به شرح ذيل است :سرورا مطاعا مکرم درود در طالع صدر مطالع مراسله و داد سلسله سرکار عالي واصل آمد مرور کردم روح و مرحومه روح آمد و در محل کوهسار سرد و سرماي کرکس کوه دل محمومم را مسرور و آلام و مکاره دهر را دور کرد حاصل کلام و احوال را اگر مع امداد مداد مسطور دارم طومار مطول گردد اولي عدم طول کلام الحمد لله لوح صدرم علل الوسواس و سودا وسرسام را ممري و حک آمده هم کامکارم و هم کارم محول کردگار اراده کردم که مع کمال عدم کمال دو سه سطر مسطور دارم که در سلک اهل کلک مسکوک گردم کلاً که سها در عرصه ماه و مهر کل معدوم و سهو معلوم اگر دو کلمه را مکلم آمده در کلام و داد محمود هم (و علم آدم الاسماء را) مطالعه کرده ام و ائمه هدي سلام ا.. لهم الولد و سره والده را مسلم آمده و سلام ارسال صدر صرح  آسا کرد که همسر کوه کاه گردد حکم صادره را مطالعه کردم سهام در کل امور سعي کامل کرده مسرورم اگر والي والا گردد والده سلام دارد ملک آراء را سلام دارم.
مدیر وبلاگ نطنزیان •   داغ کن - کلوب دات کام •   لینک ثابت  •  
داغ کن - کلوب دات کام